mtbguide.cz

Zajímavosti a novinky z Taipei Cycle Show 2016

Stejně jako minulý rok se i v letos v Taipei koná jeden z největších veletrhů cyklistiky na světě, Taipei Cycle Show. A protože mám výstavní halu Nangan Exhibition Hall z domova co by kamenem dohodil, tak ani tentokrát na veletrhu nebudu chybět. Zde je tedy pár fotek z prvního dne čtyřdenní výstavy.

P3024563

Tento rok je zde k vidění více jak 3300 stánků (spolešně s doprovodným veletrhem sportovního a outdoorového vybavení), z nichž téměř 2/3 patří domácím výrobcům. Kromě známých značek tu proto také narazíte na mnoho OEM výrobců všeho možného, od světel až po karbonové rámy. Stejně tak i výrobců různých kuriozit, bizarností a produktů nad kterými zůstává rozum stát 🙂

P3024457

P3024427

Na Taiwanu je v součastnosti velmi populární silniční cyklistika (před pár lety to byly skládací kola, které nahradily nablískaná horská kola obsypaná světly, rádii a s uzoučkými a hladkými plášti. Jiný kraj, jiný mrav). MTB zde nebylo (a asi také nikdy nebude) příliš populární kvůli vysokým kopcům, tropickému klimatu a také faktu, že jsou Taiwanci tak trochu strašpytlové a horskou cyklistiku (v jakékoliv podobě) považují za extrémní a životu nebezpečný sport (mluvím ze zkušenosti, kdy jsem se několika místním cestovním kancelářím snažil nabídnout MTB zájezdy v Evropě a Asii a pokaždé odešel s nepořízenou a vyděšenými obličeji, že “do Alp nebo do Nepálu by jel na kolo jen sebevrah”).

P3024350

Zpátky k tématu. Více a více populární silničky tak k mé nelibosti více a více vytlačují MTB. Pro porovnání – Giant, největší a nejmilovanější cyklistická značka na ostrově a jeden z nej cyklovýrobců na světě, měl před třemi lety na stánku několik MTB modelů (Anthem, Trance, Reign X). Minulý rok už pouze celokarbonový sjezďák Reign X Advanced. No a tento rok NIC. Pouze jedno jediné usoplené elektrokolo. Zato silniček a cestovních kol hromadu…

P3024437

P3024436

Abych Giantům úplně nekřivdil, tak zde předvedli alespoň hezky barevné MTB oblečení a helmy a také nové cyklopočítače propojitelné se smartphonem.

P3024432

Elektronika a různá chytrá zařízení byly ostatně velmi žádané produkty. Alespoň tak soudím podle množství všemožných výrobců elektrokol, příslušenství k elektrokolům, cyclocomputerům či různých zařízení nabízejícím propojení s chytrým telefonem.

P3024380

P3024367

P3024500

Zajímavou novinku zde představil známý výrobce teleskopických sedlovek KS. Elektronickou, bezdrátově ovládanou sedlovku KS LEV E. Na řidítkách máte malé tlačítko, které pomocí Bluetooth otevírá hydraulické ovládání sedlovky. Baterka je uschovaná uvnitř sedlovky a ta krabička co trčí ze zádu sedlovky je bezdrátový přijímač. Ovládání fungovalo hezky a plynule, ale vzhledově tedy nic moc…

P3024558

P3024556

Na stánku SRAM byly k vidění nové brzdy LEVEL a také SRAM NX, nejlevnější jedenáctková sada SRAMu. Mluví se o tom, že se SRAM v nejbližší době pochlubí sadou 1×12, ale v Taipei to, zdá se, nebude.

P3024517

P3024521

Hned o stánek vedle kralovalo Shimano. K vyzkoušení byla, podobně jako minulý rok, elektronická sada XTR a také akční kamera Shimano CM-1000. K tomu komplet nová 11-rychlostní sada XT, která se krčila ve stínu silničních komponentů.

P3024513

Na silničních kolech se také ve velkém začínají objevovat (hydraulické) kotoučovky. K vidění byly třebas na kole u již zmíněného SRAMU, či na krásném kousku od českého Authoru.

P3024375

P3024529

Na Česko jsem na veletrhu narazil ještě jednou a to na stánku RST, kde mají kupu fotek a videí z českých trailů a k tomu jednoho Author Patriota s novou inverzní vidlicí. Vzdáleně připomíná Rock Shox RS-1, ale vahou i (na první pohled) vzhledem a kvalitou to bude nižší level. Ono těch inverzních vidlic bylo o hodně více. Na stánku jednoho čínského výrobce nabízeli upside down vidlici za cenu jen o pár dolarů vyšší jak obědové menu KFC ve výstavní hale 🙂

P3024404

Kde bylo vidět hodně nových věcí a kde se mi každý rok líbí, tak to na stánku Topeak. Každý rok zde mají zábavné hry o hodnotné ceny a každý rok přivezou do Taipei zajímavé novinky. Tento rok mě zaujala nová ruční pumpa vhodná k montáži bezdušových plášťů a také zajímavě navržený otočný stojan sloužící k zavěšení kola na stěnu (skvěle využitelné v Taipei, kde jsou ceny bydlení jedny z nejvyšších na světě a sdílet životní prostor s kolem je zde poměrně luxusní a drahá záležitost).

P3024492

P3024483

Další hezkou hračkou jsou také kapesní momentové klíče Topeak Nano Torqbar a nářadí Ninja, které lze schovat do různých skulin rámu, řidítek či sedlovky, podobně jako SWAT od Specialized.

P3024479

P3024489

Kdyz už jsme u toho Specialized, tak na stánku taiwanského výrobce karbonových rámů Astro (vyrábí mj. rámy pro Niner nebo slovenké CTM) se tento rok vytasili se zajímavým odpruženým rámem, který svojí konstrukcí může připomínat rám sjezďáku Specialized Demo.

P3024383

P3024384

Oproti minulému roku, kdy veletrhu kralovaly fatbiky (nechtějte vidět jaký vliv měl loňský Taipei Cycle Show na “rovinky a asfaltové cyklostezky milující Taiwance”, kteří se poslední dobou zamilovali také do fatbiků a brázdí placaté taipeiské cyklostezky na těchto “hrůzách”) se tento rok vyznačuje především dominancí nového rozměru 27,5+.

P3024577

            

O autorovi Všechny články tohoto autora Webová stránka autora

Martin Hájek

Po většinu roku přebývám 9000 km na východ od ČR, na Taiwanu, kde provozuji cestovní kancelář Tofu Taiwan Tours. Krásy tohoto ostrova i celé Asie objevuji nejen sám, ale i jako průvodce turistů z celého světa. Cestuji nejradši na kole, pěšky či na skútru. Na těchto stránkách či osobně se můžete se mnou vydat od neprostupných pralesů Bornea, přes aktivní sopky Indonésie až na zasněžené vrcholky Himalájí.

Leave a Reply