mtbguide.cz
Aerozine featured 5

V dnešním testu se s vámi chci podělit o zkušenosti s třemi výrobky firmy Aerozine Titanium. Tato taiwanská firma se specializuje především na výrobu high-tech klik, středových složení, sedlovek a řidítek, avšak v jejich katalogu naleznete i menší kousky železa, jako třeba pár gramů vážící rychloupínáky, objímky sedlovky nebo všemožné titanové šrouby a šroubky. Tyto drobnosti vám asi na rychlosti nebo jízdních vlastnostech vašeho kola příliš nepřidají, ale každý ušetřený gram se hodí a navíc si můžete udělat radost a za pár korun vylepšit vzhled vašeho miláčka.

Aerozine rychloupínáky QR 1.0 9

První kousek hardware, který se mi od Aerozine dostal na kolo jsou ultralehké rychloupínáky XQ 1.0. Myslíte si, že na tak jednoduché součástce nelze už nic nového vymyslet? Mýlíte se! Tento nenápadný šperk váží pouhých 20 g (zadní je o zanedbatelné 3 g těžší) a dle mého názoru jsou to vzhledově asi nejpovedenější rychloupínáky na trhu. 100 mm (135 mm) osa je vyrobena z lehkého, avšak pevného titanu M5 a oba konce pak z CNC opracovaného hliníku 7075-T6. Na rychloupínácích vás na první pohled zaujmou ze dvou částí vyrobené utahovací páčky doplněné o nenápadné logo firmy a nápisy Open/Close. Páčky můžete i odmontovat a ušetřit kolu pár dalších gramů váhy, ale připravíte se pak o tu nejnápadnější a nejhezčí část tohoto komponentu.

Aerozine rychloupínáky QR 1.0 6

Na internetu se můžete dočíst, že mnoho ultralehkých rychloupínáků má problémy se samovolným povolováním a nepříjemnými zvuky při šlapání. Toto se však Aerozine netýká a na mém kole slouží bez problému již 3. sezonu. Za celou dobu jsem se nesetkal s jediným problémem a co se týče tuhosti, tak mi přijdou být srovnatelné s jinými odlehčenými rychloupínáky i těmi originálními od firmy Shimano. Nutno však dodat, že mám díky pevné ose na přední vidlice zkušenosti pouze s použitím na zadním kole…

Zaujaly vás rychloupínáky Aerozine XQ 1.0? Připravte si necelých 1000 Kč. Vybírat můžete z 8 barevných variant – od černé po zlatou.

Aerozine objímka XSC 2.0 4

Další recenzovanou součástkou je ultralehká objímka sedlovky Aerozine XSC 2.0. Vyrobena je z jednoho kusu hliníku 7075-T6 doplněného o titanový šroub s maticí. Objímka má navíc po horním obvodu vyfrézovaný přesah usnadňující správné usazení na sedlovou trubku. Váží krásných 15 g a vzhledově se, myslím, také velmi povedla.

Aerozine objímka XSC 2.0 9

Zkušenosti s tímto produktem mám i po mnoha ujetých kilometrech velmi dobré. Při správném utažení (doporučuji použít momentový klíč) se moje karbonová sedlovka nehne ani o milimetr a zatím jsem se také nesetkal s žádnými otravnými zvuky či jinými nepříjemnostmi. Jediné, co bych tomuto výrobku vytknul je použítí šroubu a matice namísto samotného šroubu, který by se utahoval dovnitř těla objímky. Při každém utahovnání tak musím vzít do ruky nejen imbusový klíč, ale i šroubovák, který zamezí protáčení matice. Při častém utahování si tak připravte dostatek sprostých nadávek a na delší výlety také projistotu nezapomeňte do batohu zabalit plochý šroubovák nebo multifunkční nůž.

Pokud však hledáte lehkou a dobře vypadající podsedlovou objímku a nepotřebujete často hýbat se sedlovkou, pak Aerozine XSC 2.0 mohu také doporučit. Cenově se pohybuje okolo 600 Kč a opět máte na výběr z několika barev. Vyrábí se v průměrech 31,8 mm i 34,9 mm.

Aerozine rolničky PL 1.0 5
Posledním produktem, který prošel dnešním testem jsou kladky přehazovačky Aerozine PL 1.0. Kladky jsou kompatibilní s výrobky od Shimana, SRAMu i Campagnola. Za 750 Kč dostanete 2 kladky vážící 11,6 gramů (pár), čímž oproti originálu od Shimana ušetříte nějakých 9 gramů. Stejně jako u přechozích výrobků je zde použit krásně opracovaný kus 7075-T6 hliníku, kterého Aerozine na kladkách ponechal jen opravdu nezbytné množství. Vybírat můžete mezi ocelovými a keramickými ložisky, ale v případě keramiky si připlatíte dalších 700 Kč!

Aerozine rolničky PL 1.0 3

Výměna původních kladek za nové zabere 5 minut a tak hned můžete vyrazit do terénu! Oproti klasickým plastovým od Shimana se mi Aerozine zdají být o něco málo hlučnější, avšak na funkci řazení to nemá vliv. Rychlost a přesnost řazení mi nepřijde být o mnoho lepší než s originálem, ale díky minimu použitého materiálu se na ně nechytá tolik špíny a prachu. Proto jsou i po 2 letech (a asi 4500 km) stále bezproblémově funkční a dobře vypadající.

Podobně jako předchozí výrobky firmy Aerozine mohu i tento výrobek doporučit pokud hledáte způsob jak za pár korun zkrášlit váš bike a ušetřit pár gramů váhy.

O autorovi Všechny články tohoto autora Webová stránka autora

Martin Hájek

Po většinu roku přebývám 9000 km na východ od ČR, na Taiwanu, kde provozuji cestovní kancelář Tofu Taiwan Tours. Krásy tohoto ostrova i celé Asie objevuji nejen sám, ale i jako průvodce turistů z celého světa. Cestuji nejradši na kole, pěšky či na skútru. Na těchto stránkách či osobně se můžete se mnou vydat od neprostupných pralesů Bornea, přes aktivní sopky Indonésie až na zasněžené vrcholky Himalájí.

Leave a Reply