mtbguide.cz

Fotoreport z veletrhu Taipei International Cycle Show 2014

Ve dnech 5.-8. března 2014 se v hlavním městě Taiwanu, Taipei, konal jeden z největších cyklistických veletrhů na světě, Taipei International Cycle Show. Na Taiwanu žiji a proto jsem s radostí využil pozvání k návštěvě tohoto veletrhu a strávil zde 2 dny.

Článků zabývajících se dopodrobna technickými detaily všech novinek najdete na internetu hromadu a proto se s vámi chci podělit hlavně o různé zajímavosti a o to co mě zde nejvíce zaujalo.

Na veletrhu bylo k vidění obrovské množství exponátů. Pokud bych měl však do jedné věty shrnout co nás do budoucna v cyklistice čeká, tak to budou zcela určitě masivní nástup 27,5 palcových kol, stále častější elektrokola a větší rozšíření jednopřevodníků na horských kolech.

Taipei Cycle Show 2014 - veletržní hala

Hlavní část veletrhu se odehrávala v areálu Nangang Exhibition Hall na okraji Taipei City. Většina exponátu byla vystavena ve dvou patrech Nangang Exhibition Hall. Společně s Taipei Cycle Show se v tomto roce poprvé konal i veletrh sportovního textilu, který bylo možno shlédnout v areálu Taipei World Center poblíž slavného mrakodrapu Taipei 101.

Podle vystavovatelů je Taipei Cycle Show 2014 druhou největší výstavou cyklistického vybavení na světě. K vidění zde byly jak známé cyklistické firmy a značky kol, tak i nové tváře a  mnoho taiwanských značek, na které v Evropě jen tak nenarazíte.

Taipei Cycle Show 2014 - Astro Bikes

Na stánku společnosti Astro mě zaujaly tyto vydařené MTB rámy. Astro se však výrobou vlastních kol příliš nezabývá. Místo toho vyrábí rámy v továrnách ve Vietnamu a na Taiwanu pro značky jako Niner či BMC. (což mi jen velmi neradi na stánku potvrdili.

Taipei Cycle Show 2014 - držáky na smartphony

Taiwanci jsou velcí hračičkové a nadšenci do moderních technologií. Na veletrhu se tak dalo narazit na několik firem vyrábějí všemožné držáky na smartphony, navigace, či kafe ze Starbucks.

Taipei Cycle Show 2014 - svítící blatníky

Pokud vyrazíte v Taipei na vyjížďku po úžasných a moderních cyklostezkách, kterých zde mají více než 500 km, zcela jistě vás udeří do očí kulturní rozdíl co se týče cyklistického vybavení a přístupu k cyklistice. Už jste někdy v Česku potkali celokarbonový full za šestimístnou částku na tenkých galuskách ověšený několika brašničkami, desíti všemožnými blikačkami doplněnými o malé rádio na řidítkách? Welcome to Taiwan! Není proto divu, že na veletrhu jednoduše objevíte blatníky s integrovanou blikačkou…

Taipei Cycle Show 2014 - svítící sedlovka

…sedlovku s integrovanou blikačkou…

Taipei Cycle Show 2014 - svítící rohy

…nebo rohy s integrovanou blikačkou…

Taipei Cycle Show 2014 - anodizované šrouby

Mezi časté exponáty patřily všemožné tuningové součástky. Od anodizovaných šroubů po pestrobarevné kazety. Mimochodem titanové šrouby zde seženete okolo 20 Kč za kus…

Taipei Cycle Show 2014 - barevné komponenty

Jeden z mnoha Made in Taiwan pestrobarevných výrobků.

Taipei Cycle Show 2014 - Hello Kitty řetěz

Známá firma KMC prodává luxusně zabalený zlato-růžový řetěz. Ideální pro milovníky Hello Kitty.

Taipei Cycle Show 2014 - barevný řetěz KMC

Pro patrioty pak KMC nabízí řetězy v barvách mnoha států světa.

Taipei Cycle Show 2014 - elektrokolo Giant

Jedním z trendů, na které člověk na Taipei Cycle Show mohl narazit téměř na každém kroku jsou elektrická kola. Ať se vám to nelíbí nebo ne, o elektrikou poháněná kola se začínají zajímat i velké značky, jako třeba Giant. Ten měl na veletrhu vystavený celoodpružené horské kolo s elektromotorem postavené na 27,5“ kolech.

Taipei Cycle Show 2014 - elektrokolo

Na další a další elektrokola bylo možné narazit téměř na každém kroku. Elektrokola přestávají být tím pohodlnými dopravním prostředkem určeným pouze na silnice a často tak šlo narazit na všemožné MTB rámy se zabudovaným elektromotorem.

Taipei Cycle Show 2014 - elektrokolo expedice na Island

Na tomto elektrokole například parta Švýcarů objela Island.

Taipei Cycle Show 2014 - rámy na elektrokola

Na rostoucí popularitu elektrokol reagují i velcí výrobci rámů. Již zmíněná společnost Astro tak nabízí rámy pro všechny velké výrobce integrovaných elektromotorů.

Taipei Cycle Show 2014 - komponenty Jagwire

Co se komponentů týče, na Taipei Cycle Show bylo možné narazit snad na všechny známé značky. Jagwire zde představil svoji univerzální sadu hadice pro kotoučové brzdy, která pasuje snad na všechny možné třmeny brzd.

Taipei Cycle Show 2014 - vidlice SR Suntour

K vidění také byla kompletní nabídka populárního výrobce odpružení SR Suntour.

Taipei Cycle Show 2014 - jednoplacka Aerozine

Na stánku mých kamarádů vyrábějících komponenty Aerozine mě zaujaly ultralehké kliky s jednopřevodníkem. Kliky s jedním převodníkem začínají být velmi populární. Především v segmentu dražších kol byly k vidění velmi často.

Taipei Cycle Show 2014 - komponenty Aerozine

„Jednoplacek“ má Aerozine v nabídce opravdu mnoho. Novinkou byl i dvojpřevodník vyrobený z jednoho kusu. Kromě nízké váhy je jeho velkou výhodou i velká tuhost.

Taipei Cycle Show 2014 - stánek Aerozine

Několik dalších produktů firmy Aerozine.

Taipei Cycle Show 2014 - blatník-roleta

Další z mnoha vynálezů „Made in Taiwan“. Jedna malá firma zde vyrábí tyto zajímavé blatníčky. Blatník se složí a sroluje jako roleta na okně. Na rám se montuje pomocí suchých zipů a součástí zadního blatníku je i odnímatelný hliníkový váleček obsahující červenou blikačku a bílou LEDku pokud třeba potřebujete zalepit duši…

Taipei Cycle Show 2014 - blatník-roleta

Vyrábí se jak přední, tak i zadní blatník.

Taipei Cycle Show 2014 - Look MTB

K vidění bylo i zajímavý hardtail Look s integrovaným představcem.

Taipei Cycle Show 2014 - stánek

Oproti veletrhům, které známe z Evropy je Taipei Cycle Show zaměřen spíše na profesionály, pro které byly vyhrazeny první tři dny z čtyřdenního veletrhu. Na veletrhu tak byly spíše poměrně malé, a v porovnání s jinými velkými veletrhy v Evropě skromné, expozice. Většina známých cyklistických značek zde byla zastoupena pouze taiwanským dovozcem, který měl vystavených pouze pár vybraných pár modelů…skromné expozice však byly vykompenzovány obrovským množstvím vystavovatelů.

Taipei Cycle Show 2014 - stánky Giant a Merida

Největší stánky zde měli dva nejpopulárnější taiwanští prodejci kol, Giant a Merida.

Taipei Cycle Show 2014 - Giant 27,5

Giant se v tomto roce ve velkém zaměřuje na 27,5“ kola. 27,5“ kola však byla k vidění téměř po celé výstavní ploše, společně bok po boku s devětadvacítkami. Tradičnímu 26“ rozměru, zdá se, definitivně odzvonilo.

Taipei Cycle Show 2014 - Giant Trance 27,5

Na stánku Giantu byly vystaveny pouze 4 modely horských kol (silniční cyklistika je na Taiwanu velmi populární, oproti tomu na horských kolech Taiwanci téměř nejezdí) z nichž nejhezčí byl zcela jistě 27,5“ model Trance Advanced.

Taipei Cycle Show 2014 - Giant Trance 27,5

Nový Trance je nově postaven na středním rozměru kol a oproti starším modelům má nyní integrovanou zadní osu, vnitřní vedení bowdenů rámem a nový design vahadel osvědčeného systému odpružení Maestro. Jednoplacka je samozřejmostí.

Taipei Cycle Show 2014 - Giant Trance 27,5

Dalším zajímavým detailem u některých Giantů byla sedlová objímka integrovaná v rámu.

Taipei Cycle Show 2014 - Giant Anyroad

Velmi populárním modelem na Taiwanu je Giant Anyroad – mix silničního a CX kola. Z vlastních zkušeností je to ideální bike na cyklostezky a horské silničky v okolí Taipei.

Taipei Cycle Show 2014 - Giant Anyroad

Zajímá vás za kolik se tento hliníkový krasavec s karbonovou vidlicí dá na Taiwanu pořídit? Vystačíte si s méně jak 15000 Kč!

Taipei Cycle Show 2014 - Ghost a Lappiere

Z evropských značek měla jednu z největších stánků firma dovážející kola Lappiere a Ghost.

Taipei Cycle Show 2014 - Ghost Riot

Ghost zde měl vystaven i model Riot, který na Tapei Cycle Show získal ocenění za design a inovace.

Taipei Cycle Show 2014 - stánek Author a AGang

Na veletrhu jsem narazil na jedinou českou značku zastoupenou Authorem a Agang. Author vyrábí kola na Taiwanu a není proto divu, že zde lze občas na silnicích narazit i na tato kola. Zajímavostí je, že osazenstvo stánku bylo kompletně Taiwanské a když jsem se jednoho z vystavovatelů zeptal zda ví ze kterého státu Author pochází, odpovědí mi bylo, že „odněkud z Evropy“.

Taipei Cycle Show 2014 - AGang Patriot

Pro mě určitě nejzajímavější exponát na stánku Authoru byl nový trail bike Agang Patriot.

Taipei Cycle Show 2014 - brzdy FSA

Z dalších komponentů byly na veletrhu k vidění nové kotoučové brzdy FSA.

Taipei Cycle Show 2014 - vidlice Formula

Nové odpružené vidlice firmy Formula…

Taipei Cycle Show 2014 - vidlice Formula

…které zaujaly především zajímavě provedenými páčkami na korunce vidlice

Taipei Cycle Show 2014 - vidlice XFusion

V Taipei byly k vidění všichni známí výrobci odpružení. Fox a Rockshox byli zastoupeni pouze pár modely. Naopak na stánku XFusion toho bylo k vidění opravdu hodně…

Taipei Cycle Show 2014 - stánek

Pokud jste si na předchozích fotkách všimli nápadného množství kytic, vězte, že se jedná o jeden z místních zvyků. Před veletrhem majitel firmy nakoupí velké kytice, zaběhne s nimi do chrámu boha businessu Kuan Kunga poprosit o úspěšný veletrh a pak je vystaví na stánku a doufá v mnoho nových kšeftů.

Taipei Cycle Show 2014 - fatbike

Další trend, kterého si nešlo v Taipei nevšimnout, je rostoucí popularita fatbiků.

Taipei Cycle Show 2014 - kolo Made in Taiwan

Kromě velkých a známých značek bylo v Taipei k vidění také mnoho menších, lokálních firem vyrábějících rámy, respektive celá kola. Některá byla poměrně vydařená…

Taipei Cycle Show 2014 - kolo Made in Taiwan

…některá řekněme zajímavá…

Taipei Cycle Show 2014 - kolo Speed One Bike

Na stánku společnosti Speed One Bike měli zajímavě vyřešený full.

Taipei Cycle Show 2014 - silničky Miyata

O kousek dál pak legendární japonské silničky Miyata.

Taipei Cycle Show 2014 - kola Taroka

Poměrně nová značka na taiwanském trhu, Taroka, pojmenovaná podle známé soutěsky Taroko na východě ostrova. Protože na Taiwanu bydlím, nejvíce mě zaujala jak samotná značka, tak i povedená ocelová silnička v barvách taiwanské vlajky.

Taipei Cycle Show 2014 - transportní tašky Jetpack

Pro převoz kol letadlem se určitě vyplatí pořídit kvalitní zavazadlo. Firma Jetpack v Taipei předvedla do detailů zpracovanou tašku určenou k převozu vašeho miláčka.

Taipei Cycle Show 2014 - stánek Topeak

Na stánku známé společnosti Topeak propagovali svoje výrobky zábavnou soutěží. Cílem bylo nafouknout plastovou trubici na 120Psi za co nejkratší dobu. Každý, kdo to zvládl za méně jak 20,1 sekundy vyhrál pumpičku na kolo.

Taipei Cycle Show 2014 - pumpička Airbone

Pumpiček bylo v Taipei k vidění také obrovské množství. Nejvíce asi zaujala tato miniaturní, ale výkonná pumpička Airbone.

Taipei Cycle Show 2014 - duše Foss

Na stánku Foss předváděli co vydrží jejich duše z Termoplastického elstomeru (TPE), které by díky elasticitě a tvarové paměti měly samy utěsnit díry.

Taipei Cycle Show 2014 - city bike Van Moof

Nezapomnělo se ani na pohodlná městská kola, například tento holandský stroj Van Moof.

Taipei Cycle Show 2014 - podivnost Made in Taiwan

Na závěr pak ještě jeden zajímavý rám Made in Taiwan.

does cialis work on the first pill // cialis 30 day cost // viagra i danmark // tadalafil generic // http://viagraonline-genericcheaprx.com/

            

O autorovi Všechny články tohoto autora Webová stránka autora

Martin Hájek

Po většinu roku přebývám 9000 km na východ od ČR, na Taiwanu, kde provozuji cestovní kancelář Tofu Taiwan Tours. Krásy tohoto ostrova i celé Asie objevuji nejen sám, ale i jako průvodce turistů z celého světa. Cestuji nejradši na kole, pěšky či na skútru. Na těchto stránkách či osobně se můžete se mnou vydat od neprostupných pralesů Bornea, přes aktivní sopky Indonésie až na zasněžené vrcholky Himalájí.