mtbguide.cz
Momentový klíč Topeak Combo Torq Wrench

Jste pyšnými majiteli karbonového stroje za mnoho desítek tisíc? Máte na vašem kole namontovanou super lehkou karbonovou sedlovku, představec nebo řidítka? Chcete správně dotahovat čepy zadního odpružení, kliky nebo brzdové kotouče? Pokud jste alespoň jednou odpověděli “ano”, tak byste měli zauvažovat o pořízení momentového klíče, který vám pomůže k dotažení šroubů u drahých komponentů na tu správnou hodnotu. Jestliže jste už někdy zničili představec kvůli příliš přetaženým spojům nebo se vztekali nad strženým závitem šroubu držícího brzdový kotouč na náboji, pak právě investice do momentového klíče může dávat smysl a může vás do budoucna ochránit od dalších nepříjemností plynoucích z přetažených šroubů na vašem kole.

Momentový klíč Topeak Combo Torq Wrench

Na trhu je v současnosti mnoho momentových klíčů. Můžete je pořídit jak ve specializovaných cyklo prodejnách, tak i v obyčejném železářství či v obchodě pro kutily. Já jsem člověk šetřivý a tak mne zaujal momentový klíč Topeak Combo Torq, který je se svojí cenou 499 Kč zcela určitě nejlevnějším “momenťákem” na trhu. Vyplatí se jej pořídit nebo je lepší zainvestivat do nějakého dražšího kolegy?

Momentový klíč Topeak Combo Torq Wrench zaujme velmi jednoduchou komstrukcí. Ergonomická rukojeť z tvrzeného plastu v sobě ukrývá 5 nástrojů (3-6 mm imbusy a torx T25), které se nasazují na dlouhý nástavec z kalené oceli. Nástroje v rukojeti drží silný magnet a vše je ukryté pod průhledným víkem, takže nehrozí, že násady jednoduše ztratíte. Z rukojeti trčí ještě krátká jehla, která slouží jako ručička ukazatele na plastové stupnici zobrazující hodnotu momentové síly. Stupnice je napevno připevněná k ocelové části klíče a najdete na ní hodnoty od 3 do 12 Nm. Klíč působí velmi bytelným dojmem a i po 2 letech používání vypadá stále jako nový.

Momentový klíč Topeak Combo Torq Wrench

Samotná práce s klíčem je velmi jednoduchá a pohodlná. Vámi zvolený nástroj vyjmete z pouzdra na rukojeti, přicvaknete k ocelovému nástavci a během dotahování šroubu sledujete sílu s jakou jej dotahujete na stupnici. Žádné složité nastavování, jednoduché, rychlé, praktické.

Velkou výhodou klíče je kromě jednoduchosti používání hlavně skladnost a váha (133 g). Jedinou nevýhodou, na kterou jsem narazil pak může být velikost rukojeti, respektive její tvar. Díky délce nástavce a velké rukojeti se občas hůře dostává k některým šroubům. V mém případě jsou to šrouby dotahující klik, kdy pohodlné manipulaci s klíčem zavazí tlumič. Druhou nevýhodou by mohl být rozsah stupnice pouze do 12Nm. Většina karbonových komponentů (představce apod.) se však dotahuje na mnohem nižší hodnotu a k dotažení vyšších hodnot (kazeta, pedály apod.) už není třeba taková přesnost a s trochou citu není takový problém odhadnout správnou sílu i bez momentového klíče.

Jestliže hledáte jednoduchý a levný momentový klíč, Topeak Combo Torq mohu zcela jistě doporučit. Za málo peněz dostanete praktický produkt, který vám bude dobře sloužit po mnoho let. Topeak nabízí také dražší a propracovanější momentové klíče. Pokud tedy potřebujete větší přesnost či rozsah utahovacích momentů, prozkoumejte jejich webové stránky.

         

O autorovi Všechny články tohoto autora Webová stránka autora

Martin Hájek

Po většinu roku přebývám 9000 km na východ od ČR, na Taiwanu, kde provozuji cestovní kancelář Tofu Taiwan Tours. Krásy tohoto ostrova i celé Asie objevuji nejen sám, ale i jako průvodce turistů z celého světa. Cestuji nejradši na kole, pěšky či na skútru. Na těchto stránkách či osobně se můžete se mnou vydat od neprostupných pralesů Bornea, přes aktivní sopky Indonésie až na zasněžené vrcholky Himalájí.

Leave a Reply