mtbguide.cz
Makedonie - bikový ráj - featured

Po úspěšné výpravě do Albánie přichází další návrat do balkánského bikového impéria. Tentokrát hned do vedlejší Makedonie. I tady se vám nabízí jedinečný biking v liduprázdné krajině. Už první výšlap od Mavrovského jezera na Šar planinu umí pěkně zvednout tep.

Makedonie - bikový ráj

Velkolepé výhledy na protější hřebeny Korabi mají však velmi blahodárný a zklidňující účinek. V okolí Mavrova se dají najít minimálně čtyři celodenní etapy do okolních kopců. Skutečnou sjezdovou lahůdkou je rozhodně sjezd z Galičniku do údolí řeky Radiky. Možná až příliš ostré klikaté serpentiny tvoří s nemilosrdně strmým sklonem opravdovou prověrku techniky. Lámání biků v ostrých kamenatých zatáčkách nebylo snadné. Však je tato stezky značená pouze pro pěší turisty. Připouštím, že i my jsme se občas museli zachovat racionálně a několik úseků pojmout ryze „cyklo-turisticky“. Když jsme dole v Janče naposledy stiskli brzdy, cákal adrenalin z každého proudem. Orosené Skopsko v hospodě bylo tentokrát rozhodně zasloužené. Kdo se však ve sjezdu krapet opozdil, dole z něj už crčela jen voda. Sotva jsme totiž zapluli do hospůdky, ocelové mraky se jediným hromem protrhly. Přívalové proudy vody vytvořili ve sjezdu během okamžiku pěkně divoké řeky. Ale i tyhle zážitky k bikům neodmyslitelně patří.

Makedonie - bokový ráj

Zrovna tak Rocky Trail z vyhořelého kláštera Treskavec na kopci Zlatovrh, přinesl spoustu nečekaných hrubozrnných zážitků. Jen málokdo si asi zkusil via ferratu s kolem přes rameno. Byla to sice jen položená skalní plotna, ale nikomu se tentokrát do sjezdu dvakrát nechtělo. Chyběly nám především pláště ve špičkové kondici.  A pak už jen ten mozek na chvíli odložit někam stranou. Následující skalní dropíky, výšvihy a římsičky nám opět přivodily stav naprosté bikové blaženosti. Na poslední vyhlídce jsme se nadobro rozloučili s turistickou značkou a pustili se po skalkách random dolů, do města Prilep. Průjezd cikánským ghettem nápadně připomínal některé downhillové traily, pravidelně pořádané v Chile nebo Mexicu. Úzké strmé uličky, exotická atmosféra i pobíhající domácí zvířena, velmi věrně napodobovaly tyto jihoamerické extrémy.

Makedonie - bikový ráj

Makedonie nás opět odměnila nádhernými traily. Národní parky Mavrovo, Galičica nebo okolí Ohridského jezera nabízí opravdu velmi slušné terény, nepřeberných možností. Povrchy bývají často velmi hrubozrnné, celoodpružený bike vám tady opravdu výrazně zpříjemní cestu. V Makedonii jsme si v osmi etapách vyšlápli 490 km, s převýšením 8900 m. Kombinací řídnoucího vzduchu, adrenalinu a euforie jsme si opět přivodili stav absolutní cyklistické spokojenosti na delší dobu. Vřele doporučuji tento zapomenutý kousek země zažít v sedle biku.

Ještě více fotek z výletu do Makedonie naleznete zde: Makedonie – bikový ráj

Krátké video z akce na YouTube

         

O autorovi Všechny články tohoto autora

Ruda Růžička

Najdete mne zpravidla na akcích z cyklistického soudku. Provedu vás exkluzivními MTB revíry naší planety. Rád se s vámi vypravím i do odlehlých, Bohem zapomenutých krajů. Můžete se mnou nahlédnout za obzory nejvyšších horských sedel světa, stejně jako za hranice svých vlastních dosavadních možností.

Leave a Reply