mtbguide.cz
Kyrgyzstán na kole - featured

Kyrgyzstán považuji za jedno z nejzajímavějších bikových revírů vůbec. Ztratit se na pár dní v pohoří Tian Shan má skutečně velice očistné účinky. Však je to také jeden z největších horských systémů na světě. Od nekonečných pastvin a horských jezer vás zde dělí jen nějaké to zasněžené čtyřtisícové sedýlko. Za ním už se čas takřka zastavil, žádný zbytečný chvat a spěch. Přetrvávají zde stále jen důležité životní hodnoty.

Kyrgyzstan na kole

Jednou z nich je i věhlasná pohostinnost Kyrgyzů. Už ani nevím přesně, kolik že přátelských přípitků při našem putování vlastně celkem proběhlo. Za streču, za družbu narodov, za rodinu, za zdarovje, za ljubavu…. Zkrátka velká spousta vodky cestou pevně stvrdila naše přátelství s místními potomky Saků. Dodnes se tu prohánějí na koních, pasou svěřená stáda koní a dobytka. Pro zpestření jídelníčku si občas střelí vzrostlého sviště. Což mimochodem považuji za slušné umění vzhledem k plachosti a ostražitosti těchto stvoření. A také vezmeme-li v potaz rezavé pušky, které zdědili pravděpodobně po svých pradědech.

Na naší bikové výpravě jsme samozřejmě vyzkoušeli některé zajímavosti ze života pastevců. Například spaní v jurtách a jízda na koni u jezera Son Kul je naprosto nezapomenutelným zážitkem. Za celý týden v sedle biku vám zpravidla pěkně vyhládne. Při poctivé místní stravě však není problém udržet formu. Vydatné boršče, spousta skopového, ryby, blinčeky… A k tomu všemu pravidelné dávky vodky, vás zaručeně udrží v kondici až do konce. Projeli jsme kolem druhého největšího jezera na světě Issyk Kul. Přes impozantní sedlo Tosor Pass. Projeli nekonečná údolí. Za dalším sedlem 32 Parrots Pass jsme našli oázu klidu u jezera Son Kul. A po hedvábné stezce dosáhli Tash Rabatu nacházejícího se jen kousek od čínských hranic.

Kyrgyzstan na kole

Cesty byly drsné, ale na pořádném biku se proženete nádhernými kyrgyzskými horami jako dávní dobyvatelé na svých konících. Kamenité traily vás pěkně natřesou, takže funkční odpružení není k zahození. Jen jediné kolo nedojelo až do cíle putování, neboť postaršímu hardtailu prostě únavou praskl rám. Putování liduprázdnými horami Tian Shanu je v sedle biku naprosto ideální způsob, jak poznat místní obyvatele co nejvíc z blízka. A samozřejmě také, jak zažít veliké a nezapomenutelné dobrodružství  s podobně trhlými přáteli.

Video z naší výpravy do Kyrgyzstánu naleznete zde: Video – Biking v Kyrgyzstánu!

Pokud vás Kyrgyzstán zaujal, ale netroufáte se sem vypravit sami, mrkněte na nabídku cestovní kanceláře Kudrna, pro kterou každý rok organizuji zájezd na kolech do Kyrgyzstánu. V malé skupince spolu můžeme vyrazit za dobrodružstvím!

         

O autorovi Všechny články tohoto autora

Ruda Růžička

Najdete mne zpravidla na akcích z cyklistického soudku. Provedu vás exkluzivními MTB revíry naší planety. Rád se s vámi vypravím i do odlehlých, Bohem zapomenutých krajů. Můžete se mnou nahlédnout za obzory nejvyšších horských sedel světa, stejně jako za hranice svých vlastních dosavadních možností.

Leave a Reply