mtbguide.cz
Mostar - Starý most

Hledáte v Evropě divoké hory, do kterých neproudí davy turistů? Baví vás projíždět místa, kde ještě většina bajkerů nezavítala? Máte rádi dobré jídlo, pivo a domácí pálenku? Pak vyrazte do Bosny a Hercegoviny, země plné přírodních krás a pohostinných obyvatel. Jak? Třeba na kole s CK Kudrna.

Salaše v sedle Gradina v pohoříBjelašnica

Probouzím se voláním muezzina, který právě svolává věřící k ranní modlitbě. Pravda, dovedu si představit šetrnější budíček, mám chuť nasadit do uší špunty a pokračovat ve spánku. Jenže dnes se nevstává do práce. Jsem na Balkáně v městě Bihać na severozápadě Bosny. Za chvilku sednu na kolo a vyjedu na první bosenskou etapu do národního parku Una. Pohodová projížďka kolem vodopádů a peřejí tyrkysové řeky Uny rozhýbe ztuhlé svaly a navnadí na nastávající dny. Čekají mě hory Bosny a Hercegoviny, prázdné šotolinové cesty, panoramatické výhledy a podmanivá krása horských scenérií, kde krom pastevců nepotkám ani živáčka.

Cesta do vesnice Lukomir v pohoří Bjelašnica

V pohoří Šator a Cincar jsem skutečně v jiném světě, tento kout Bosny lidé dosud příliš nenavštěvují, víc než člověka, čekám za další zatáčkou medvěda. Snad bych zvládla mu ujet. Na Cincaru mám štěstí, potkávám stádo divokých koní – raritu zdejšího kraje. A ještě větší štěstí mám u horské chaty, je otevřená a bodří místní horalé už otvírají pivo a nalévají poctivého panáka domácí rakije. “Polako, polako”, snažím se krotit hostitele.  Sjezd do Livna bude dlouhý. Večer v městečku Livno patří procházce. Staré mešity, vyvěračka řeky Bistrice pod skalní stěnou, a v ruce teplý burek přímo z pece. Ne jen bajkem živ je člověk.

Z pohoří Vran a přírodního parku Blidinje sjíždím po překvapivě slušném asfaltu 1000 výškových metrů do města Jablanice. Famózní sjezd. Sil neubylo, zvládnu si vychutnat i večerní výlet do centra Mostaru, nejkrásnějšího města Hercegoviny. V nížině se dlouho neohřeji, volají královské horské etapy v pohořích Visočica a Bjelašnica. Váhám, jestli jeden den na kole vyměnit za raftování po řece Neretvě, ale nakonec přece jen usedám do sedla. Vyjížďka pod Džamiju v pohoří Visočica a sjezd do hlubokého údolí Neretvy za to opravdu stojí. V Bjelašnici se těším na návštěvu Lukomiru, nejvýše položené vesnice Bosny s ohromnou vyhlídkou na kaňon řeky Rakitnice, který je jedním z nejhlubších kaňonů v Evropě. U místních stařenek vychutnám pravou džezvovou kávu a k ní samozřejmě jednoho panáčka rakije. K balkánské krasojízdě to prostě patří.

Bajkování ve Visočici

Ani jsem se nenadále a je tu poslední den v bosenských horách. Pohoří Jahorina pamatuje slávu ZOH 1984, projíždím kolem sjezdovek a hotelů, ale za chvíli je civilizace ta tam a já si užívám nádherné výhledy. Projížďka na bajku po horských loukách patří k těm náročnějším. Občas padám, občas musím tlačit, ale co, zítra už se bude odpočívat, tak proč se ještě pořádně nezničit. Sjezd do Sarajeva je stejně jako včera zadarmo.

Drsný výšlap v pohoří Jahorina

Balkánské bajkování uteklo jako voda, je třeba se rozloučit.  Nejlépe v orientálně laděném centru Sarajeva.  Zajdu si do pražírny na voňavou čerstvě mletou kávu. V sarajevské pivovaru zvládnu jedno točené “Sarajevsko tamno”. Na tržnici nakoupím pár dobrot na cestu, zatlačím slzu v oku a vyrazím vstříc domovině.

Pokud byste chtěli zažít níže uvedené s ubytováním pod střechou můžete jet s CK Kudrna do Bosny a Hercegoviny nebo na další MTB zájezdy.

         

O autorovi Všechny články tohoto autora Webová stránka autora

Martin Hájek

Po většinu roku přebývám 9000 km na východ od ČR, na Taiwanu, kde provozuji cestovní kancelář Tofu Taiwan Tours. Krásy tohoto ostrova i celé Asie objevuji nejen sám, ale i jako průvodce turistů z celého světa. Cestuji nejradši na kole, pěšky či na skútru. Na těchto stránkách či osobně se můžete se mnou vydat od neprostupných pralesů Bornea, přes aktivní sopky Indonésie až na zasněžené vrcholky Himalájí.

Leave a Reply